Толока в Ботанічному саду

Post by Zavsad
on 12 квітня 2021

Толока в Ботанічному саду.

1Толока?  - так толока! В суботу 10 квітня у НЛТУ України робоча субота. І це вже третя впродовж місяця.

2Коли майже вся Україна у жорсткому локдауні, а Львів у червоній зоні, у нас в дендропарку Ботанічного саду активна  фізична руханка на свіжому повітрі. Погода  посприяла - видався гарний сонячний день. Тому і праця дружнім колективом була невимушеною і корисною, як для скованого затяжною зимою тіла, так і спраглих  людських рук грядок на  ділянці трав'янистої флори. Тому дівчата і хлопці так активно взялись до роботи, що за кілька годин усі грядки були вичищені, перекопані і підготовлені до нових посівів і посадок. Сухе листя, гілки і залишки трав погромадженні і  вивезені тракторцем в яр для перегнивання. Пошкоджені дерева і кущі в парку, які були обстежені одразу після закінчення морозів, теж отримали свою порцію догляду. Це і санітарна обрізка пагонів, і зачищення стовбурових ран, обробка дезинфікуючим розчином, підв'язка і вирівнювання стовбурів нахилених молодих дерев, обрізання відмерлих і всохлих пагонів хвойних кущів.

А ще на останок -  щоб відчули настання весни і працівники в адміністративному корпусі, було акуратно викопано з грядки і пересаджено у рабатки перед корпусом кущики білої примули, що вже починає розквітати.  Одним словом - весна  іде! Зустрічайте!

Незабаром увесь дендропарк вибухне барвами кольорів, квітів і запахів. Вже залишилось зовсім трішки...

3

Не рвіть первоцвіти. Бережімо красу!

Post by Zavsad
on 06 березня 2020

ПЕРШОЦВІТИ

Як весняна пташечка співа,
Розцвітає
 на осонні сон-трава.
Хоч
 морози запізнілі –
Он
 підсніжники вже білі.
Над
 снігами квітнуть рано
Фіолетові
 шафрани.
Дістає
 весна із скрині

Проліски небесно-сині.
Із
 трави нам шлють привіти
Жовті-жовті
 первоцвіти:
Ряст,
 медунка, горицвіт
Майоріють
 серед віт.
Бережіть
 красу цю, діти,
Не
 зривайте первоцвіти!

 2020-03-06 (2).jpg

Ранньоквітучі рослини – безцінний дар природи, перша посмішка весни, прикраса лісів. Як мало ми знаємо про ці дивні рослини – першоцвіти. Їм не страшні ні раптовий сніг, ні запізнілі морози – до примх погоди вони прекрасно пристосувались.

Ранньовесняні квіти об’єднують однією назвою – першоцвіти.

Першоцвіти – це екологічна група рослин, яка нараховує близько 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. У багатьох першоцвітів забарвлення яскраве, весняне. Їх квіти блискучі, золотаві, неначе сонце, голубі, як весняне небо, часом бузкові чи білосніжні. Підсніжники, проліски, рясти, горицвіти, примули, сон-трава, шафрани, вовче лико, чемерники – це неповний перелік першоцвітів, що зустрічаються в Україні, зокрема на Львівщині.

Їх перша весняна краса вражає всіх. Але часто людський егоїзм і бездушність цю красу знищують, щоб індивідуально помилуватися нею якусь годину, а то й хвилину. Не нищіть первоцвітів. Милуйтеся ними в природному середовищі і дайте помилуватися іншим.

Не рвіть первоцвіти. І не купляйте зірваних кимось. Бережімо красу!

Ботанічний сад Національного лісотехнічного університету України.

Із насіння починається ліс

Post by Click
on 25 квітня 2019

2017 09 07 3З метою вирощування садивного матеріалу псевдотсуги Мензіса (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco – вічнозелене дерево, яке на батьківщині (захід Північної Америки) відоме як «дугласова ялиця» та має висоту 50-75 (115) м і діаметр 1,5-2,0 (4) м; у лісовому господарстві України вважається високопродуктивною породою. Швидкоросла, світлолюбна, середньо вибаглива до тепла та родючості ґрунту. Цінна для лісового господарства та озеленення) працівниками кафедри лісових культур та селекції ННІ ЛСПГ здійснено заготівлю лісонасінної сировини з крупномірних дерев віком близько 100 років, що ростуть на території Ботсаду НЛТУУ. Для цього застосували спеціалізований механізм – автовишку, яка була надана службою МНС України у Львівській області. Разом з тим, спільно з Ботанічним садом з метою проведення санітарних заходів здійснено очищення крон дерев псевдотсуги Мензіса.

 

Міжнародний день біологічного різноманіття у Ботсаду НЛТУ

Post by Zavsad
on 23 травня 2019

Міжнародний день біологічного різноманіття у Ботсаду НЛТУ

«Збереження автохтонних видів у час зміни клімату» під такою назвою пройшов захід у Ботсаду НЛТУ України присвячений міжнародному дню біологічного різноманіття. Участь у заході взяли працівники ботанічного саду, а основним його меседжем стало пригадування про необхідність збереження місцевої флори. Активно обговорили впровадження інтродукованих таксонів та перспективи збереження аборигенних видів у період зміни клімату в кліматичних умовах Західної України, зокрема м. Львова.

 

Також у цей день наш Ботанічний сад відвідав відомий український дендролог і голова правління Київського ландшафтного клубу Петро Рековець. Після екскурсії дендропарком він поділився своїми враженнями щодо розвитку сучасних тенденцій у садово-парковому господарстві України та Європи.

 

Королева осені - хризантема

Post by Click
on 09 грудня 2017

2 21До появи першого снігу, в садах та на присадибних ділянках своїх господарів буде тішити «Королева осені». Приємно, що вона красується і в нашому Ботанічному саду.

Рід Хризантема Chrysanthemum, родина Айстрові (Asteraceae) або Складноцвіті (Compositae) – трав'янисті багаторічники й однорічники. У перекладі з грецької означає «золотоцвітна», або «квітка-сонце», оскільки багато видів мають жовте забарвлення суцвіть. Цей рід налічує в природі 29 видів, що поширені у північній та помірній зонах, здебільшого в Азії. Археологи стверджують, що понад 2500 років тому хризантему вже культивували стародавні китайці, які вживали її пелюстки в їжу, а в трактаті «Весна та осінь» хризантему згадав сам Конфуцій! Потім культивуванням квітки зайнялись і японці. Вони боготворили цю квітку настільки, що право носити одяг із зображенням хризантеми мали виключно члени імператорської родини. У Європі хризантема з'явилася у XVIII ст., але інтенсивно культивувати її почали тільки в ХІХ ст. На пострадянському просторі вирощуванням хризантем почали займатися в кінці XIX століття.

Незважаючи на видатні успіхи селекціонерів у виведенні нових видів і сортів хризантем, досі немає єдиної системи класифікації цих рослин. У Німеччині, Франції та Китаї їх поділяють на 10 класів, а в Англії та Америці – на 15. Також створена в 1951 році класифікація хризантем Скотта, вона є досить докладна, але водночас і складна.

Хризантема - це рослина, в якої щороку відмирає надземна частина. Серед хризантем є багаторічні рослини, а є - однорічні, є види трав'янисті, а є напівчагарники. Кореневище у хризантем розгалужене, розвивається паралельно до поверхні. При тому вони формують дуже обширну систему кореневої сітки, яка дає багато пагонів (можуть бути голі, або опушені). Стебло з тонкими, ламкими, густо розташованими листками, висотою від 20 до 120 см. Листорозміщення почергове. Листки у хризантем прості, довжиною близько 7 см і завширшки до 4 см., різні за розмірами: виїмчасті, зазубрені, розсічені.У великоквіткових форм листки мають більші розміри, що можуть сягати 15 см довжини і 8 см завширшки. Їх колір,переважно, світло-зелений, хоча буває і темним. Тип суцвіття – кошик, іноді досить великий, який складається, зазвичай, з дрібних однорядно розташованих трубчастих серединних і язичкових крайових квіток, хоча у багатьох гібридних сортів їх розміщення багаторядне, що утворює густе суцвіття, так звана – хризантема махрова або повноквіткова.

В культурі широко використовують хризантему садову, або шовковицелисту, іноді її ще називають “хризантема китайська”. Це складна група сортів і гібридів, історія їхня досить заплутана. Вони можуть мати різноманітні форму і розсіченість листків, навіть верхні відрізняються за зовнішнім виглядом від нижніх. Верхня сторона листка у хризантем темно-зелена, гладка, а нижня – густо опушена, з короткими світлими волосками. Мають своєрідний запах, специфічний для кожного сорту, що може бути тонким і приємним або, навпаки – різким і терпким. За формою листки хризантеми нагадують дубові. Звідси деякі групи дрібноквіткових хризантем отримали народну назву «дубки».

Існують хризантеми махрові і прості - ромашкоподібні. Розміри суцвіття можуть бути найрізноманітніші: з діаметром у дрібноквіткових від 2 до 9 см і у великоквіткових - від 10 до 25 см. На одному кущі у дрібноквіткових хризантем може розквітати від 500 до 800 суцвіть, у великоквіткових - від 1 до 10.

Плід у хризантеми – сім'янка. Розмножуються в основному насінням і живцюванням.

Найбільшу популярність у квітникарів отримала група дрібноквіткових корейських хризантем, які дуже стійкі до низьких температур і легко вирощуються у відкритому ґрунті.

  Підготувала інженер відділу лісівничо-ботанічних досліджень Ботанічного саду НЛТУ України Бабінець Н.В.