Королева осені - хризантема

2 21До появи першого снігу, в садах та на присадибних ділянках своїх господарів буде тішити «Королева осені». Приємно, що вона красується і в нашому Ботанічному саду.

Рід Хризантема Chrysanthemum, родина Айстрові (Asteraceae) або Складноцвіті (Compositae) – трав'янисті багаторічники й однорічники. У перекладі з грецької означає «золотоцвітна», або «квітка-сонце», оскільки багато видів мають жовте забарвлення суцвіть. Цей рід налічує в природі 29 видів, що поширені у північній та помірній зонах, здебільшого в Азії. Археологи стверджують, що понад 2500 років тому хризантему вже культивували стародавні китайці, які вживали її пелюстки в їжу, а в трактаті «Весна та осінь» хризантему згадав сам Конфуцій! Потім культивуванням квітки зайнялись і японці. Вони боготворили цю квітку настільки, що право носити одяг із зображенням хризантеми мали виключно члени імператорської родини. У Європі хризантема з'явилася у XVIII ст., але інтенсивно культивувати її почали тільки в ХІХ ст. На пострадянському просторі вирощуванням хризантем почали займатися в кінці XIX століття.

Незважаючи на видатні успіхи селекціонерів у виведенні нових видів і сортів хризантем, досі немає єдиної системи класифікації цих рослин. У Німеччині, Франції та Китаї їх поділяють на 10 класів, а в Англії та Америці – на 15. Також створена в 1951 році класифікація хризантем Скотта, вона є досить докладна, але водночас і складна.

Хризантема - це рослина, в якої щороку відмирає надземна частина. Серед хризантем є багаторічні рослини, а є - однорічні, є види трав'янисті, а є напівчагарники. Кореневище у хризантем розгалужене, розвивається паралельно до поверхні. При тому вони формують дуже обширну систему кореневої сітки, яка дає багато пагонів (можуть бути голі, або опушені). Стебло з тонкими, ламкими, густо розташованими листками, висотою від 20 до 120 см. Листорозміщення почергове. Листки у хризантем прості, довжиною близько 7 см і завширшки до 4 см., різні за розмірами: виїмчасті, зазубрені, розсічені.У великоквіткових форм листки мають більші розміри, що можуть сягати 15 см довжини і 8 см завширшки. Їх колір,переважно, світло-зелений, хоча буває і темним. Тип суцвіття – кошик, іноді досить великий, який складається, зазвичай, з дрібних однорядно розташованих трубчастих серединних і язичкових крайових квіток, хоча у багатьох гібридних сортів їх розміщення багаторядне, що утворює густе суцвіття, так звана – хризантема махрова або повноквіткова.

В культурі широко використовують хризантему садову, або шовковицелисту, іноді її ще називають “хризантема китайська”. Це складна група сортів і гібридів, історія їхня досить заплутана. Вони можуть мати різноманітні форму і розсіченість листків, навіть верхні відрізняються за зовнішнім виглядом від нижніх. Верхня сторона листка у хризантем темно-зелена, гладка, а нижня – густо опушена, з короткими світлими волосками. Мають своєрідний запах, специфічний для кожного сорту, що може бути тонким і приємним або, навпаки – різким і терпким. За формою листки хризантеми нагадують дубові. Звідси деякі групи дрібноквіткових хризантем отримали народну назву «дубки».

Існують хризантеми махрові і прості - ромашкоподібні. Розміри суцвіття можуть бути найрізноманітніші: з діаметром у дрібноквіткових від 2 до 9 см і у великоквіткових - від 10 до 25 см. На одному кущі у дрібноквіткових хризантем може розквітати від 500 до 800 суцвіть, у великоквіткових - від 1 до 10.

Плід у хризантеми – сім'янка. Розмножуються в основному насінням і живцюванням.

Найбільшу популярність у квітникарів отримала група дрібноквіткових корейських хризантем, які дуже стійкі до низьких температур і легко вирощуються у відкритому ґрунті.

  Підготувала інженер відділу лісівничо-ботанічних досліджень Ботанічного саду НЛТУ України Бабінець Н.В. 

Із насіння починається ліс

2017 09 07 3З метою вирощування садивного матеріалу псевдотсуги Мензіса (Pseudotsuga menziesii (Mirb.) Franco – вічнозелене дерево, яке на батьківщині (захід Північної Америки) відоме як «дугласова ялиця» та має висоту 50-75 (115) м і діаметр 1,5-2,0 (4) м; у лісовому господарстві України вважається високопродуктивною породою. Швидкоросла, світлолюбна, середньо вибаглива до тепла та родючості ґрунту. Цінна для лісового господарства та озеленення) працівниками кафедри лісових культур та селекції ННІ ЛСПГ здійснено заготівлю лісонасінної сировини з крупномірних дерев віком близько 100 років, що ростуть на території Ботсаду НЛТУУ. Для цього застосували спеціалізований механізм – автовишку, яка була надана службою МНС України у Львівській області. Разом з тим, спільно з Ботанічним садом з метою проведення санітарних заходів здійснено очищення крон дерев псевдотсуги Мензіса.

 

Міжнародний день біологічного різноманіття у Ботсаду НЛТУ

Міжнародний день біологічного різноманіття у Ботсаду НЛТУ

«Збереження автохтонних видів у час зміни клімату» під такою назвою пройшов захід у Ботсаду НЛТУ України присвячений міжнародному дню біологічного різноманіття. Участь у заході взяли працівники ботанічного саду, а основним його меседжем стало пригадування про необхідність збереження місцевої флори. Активно обговорили впровадження інтродукованих таксонів та перспективи збереження аборигенних видів у період зміни клімату в кліматичних умовах Західної України, зокрема м. Львова.

 

Також у цей день наш Ботанічний сад відвідав відомий український дендролог і голова правління Київського ландшафтного клубу Петро Рековець. Після екскурсії дендропарком він поділився своїми враженнями щодо розвитку сучасних тенденцій у садово-парковому господарстві України та Європи.